top of page
pix FAM-001.jpg

 

Rituální prostor

Mnoho rituálů dělám v obýváku a v kuchyni. Nemám doma žádnou vyhrazenou místnost pro ceremonie. Milostný rituál mohu dělat třeba v ložnici nebo ve vaně. Rituály provádím také v přírodě u potoka, řeky, rybníka a obzvlášť ráda jsem v lese. Jednoduché rituály lze vykonat u stolu. Komplikovanější provádím v kruhu nebo v prostoru čtyř světových stran nebo prostor ohraničím přítomností živlů. Výhodou je vlastní zahrada poskytující soukromí. Využít můžete třeba i zahradu někoho známého.

V domácnosti poslouží koutek vyhrazený pro rituální ceremonie anebo si vždy prostor připrav tam, kde tě nikdo nebude rušit a kde se budeš cítit dobře. 

Příprava může být velmi jednoduchá a časově nenáročná. Budeš-li se chtít držet určitých pravidel, které ti pomohou dostávat se do hlubších vrstev, může se příprava protáhnout. Je potřeba s tím počítat a nenechat se rozptylovat od záměru nedostatkem času. 

Na přípravu svých rituálů potřebuji minimálně hodinu času někdy i více. Při klasickém papírkovém přání bez přítomnosti „pravidel“ ti postačí 20 minut. 

Ať už ceremonii provádím kdekoli, vždy určitý čas věnuji čištění prostor i sebe. Mou vášní jsou vykuřovadla a oleje. Provádí mě rituálem od začátku až do konce. Pomocí vykuřovadel prostor otevírám, čistím, energetizuji na záměr, vábím a volám jejich prostřednictvím duchy rostlin a průvodce. Vykuřovadla i oleje používám pro ochranu, napojování a posilování. Velkou úlohu spirit rostlin a stromů splňuje při léčebných obřadech. 

Vykuřovadla a oleje používám i v době, kdy žádné rituály neprovádím. Miluji jejich vůni a účinky a používám je téměř denně. 

 

Rituální pomůcky 

Rituál lze provést bez jakýchkoli pomůcek pouze na mentální úrovni a zakončit jej třeba lusknutím prstů, jak s oblibou říkám a také občas dělám. Bez rituálů by však moje duše byla hladová, mysl rozdováděná a srdce prázdné. Rituály mě udržují v přítomnosti a v bdělé pozornosti. 

Rituální pomůcky a vše, co kolem rituálů provádím, mi pomáhá vybrousit záměr do jasného křišťálu. 

Jsem si vědoma vývoje událostí v časech mezi rituály a jsem tedy více schopna určité retrospektivy a vhledů pro zhodnocení dosavadní cesty. Mé myšlenky se nezmítají v bezbřehé nekonečnosti, ale mají určité kotvy, které velmi dobře slouží jako maják. Je potřeba si také uvědomit, že cesta k dalšímu majáku – tedy místu, ze kterého budeme mít rozhled, vždy nějakou dobu trvá. Některé majáky jsou si blízko, k jiným musíme plout delší dobu. Někdy nám počasí bude přát a jindy to bude bouře, kterou budeme muset překonat. Největší pravděpodobností se v bouři stane, že se ztratíme a může trvat, než najdeme znovu směr. Mezi tím vytyčeným majákem na mapě našeho života můžeme potkat mnoho přístavů, kde potřebujeme načerpat zásoby zkušeností, které nám pomohou dostat se k cíli.  

Celý svůj život díky tomu vnímám jako dobrodružnou cestu, jejíž mezníky si vytyčuji sama a milníky mi do cesty vkládá vesmír.

Rituální pomůcky rozeznívají naši smyslnost a citlivost. Pomáhají v zaměření pozornosti a udržují koncentraci. 

Záleží na tom kde a za jakých podmínek rituál provádíme. Pokud jde o běžný a jednoduchý papírkový rituál, může stačit svíčka, papír, pero, vykuřovací miska – kadidelnice, vykuřovadla, vonné tyčinky, oleje, motouz pro uvázání přání do svitku a kovová nádoba pro pálení záměru. 

rig_o mne.png
aranka-3.jpg

Mezi mé pomůcky patří:

Rituální hůlka z mandloňového dřeva, vykládaná kameny a podpořena energií dravce. 

Ptačí peruť na rozdmýchání energie.

Rituální maska.

Kadidelnice a desítky druhů vykuřovacích dřev, pryskyřic, bylin a magických olejů. Na rituály spojené s ukončováním minulosti používám hadí kůži. Na osobní rituály, rituály uctívání ženství, mateřství, lásku a zemi, použiji mocnou sílu menstruační krve. Posvátnost lůna, lunární cyklus a energie menstruační krve či sexuální energie, jsou známy již od pradávna. Sexuální energie je jedno z mých osobních témat a cest poznání.  

Používám šamanský buben, prvky všech živlů, symboly. Pokud při rituálu potřebuji použít spirit rostliny nebo zvířete, jehož žádnou část nemám (zub, dráp a podobně), tak si jej namaluji, nakreslím nebo vizualizuji. 

Pergamen, Inkoust, husí brk s perem. 

Jsem tvůrčí bytost a většinu pomůcek jsem si vytvořila sama nebo mi pomáhala osoba blízká, která mne zároveň učila nové tvůrčí dovednosti. Všechny mé rituální pomůcky mají svůj osobní příběh a jedinečnou energii. 

Samotná výroba všech pomůcek je pro mě rituální činností. Je to stejný proces, jako vykonávání ceremonie. Všemu předchází touha a myšlenka. Pak zaměstnám svou představivost. Pokud je můj záměr v souladu s emocí touhy mé duše, jsou mi do cesty stavěny příležitosti pro snadné naplnění záměru.  Obvykle si namaluji, jak to má vypadat (taková rituální koncentrace). Vše se pak děje „samo“. Neznamená to, že už proto nemusím nic udělat, ale vše se odehrává a děje. Na konci toho je manifestace. Tedy oslava zhmotnělého záměru. 

aranka-58.jpg
right_o mne-2.png

Emoce jsou shodné jako na začátku..-)) a to je ta nejdůležitější informace. Emoce je nejstěžejnější rituální pomůcka. Můžeš mít kolem sebe desítky rituálních berliček, ale pokud se neumíš naladit na vibraci emoce manifestovaného záměru – tedy mentálně a duševně zhmotnit (mysl myslí, duše cítí), pak nečekej manifestaci ve fyzickém světě. 

Velmi ráda říkám: „Je snažší denně pět minut snít, než celý den dřít“. Z tohoto tvrzení si můžeš udělat rituál, který budeš provádět ráno po probuzení nebo před spaním. Snít své touhy, prožívat emoce, které se za přáním objevují, a poznáš hojnost vesmíru. 

Často komentuji používání pozitivních afirmací – pokud za nimi není emoce, nemají téměř žádnou účinnost. Mnozí lidé to také vnímají jako lhaní sami sobě a mají v tom zajisté pravdu. Uvěřit tomu, že jsem štíhlá i přes každodenní opakování není možné, když cítíte gravitaci tam, kde ji mít nechcete. Takhle to nefunguje. Je potřeba, abyste byli skutečně pravdiví a měli jasný záměr a emoce. Umíte si představit, že sníte o tom, jak se budete cítit, až dosáhnete své vytoužené představy? Umíte prožít pocit, jaké to je, když vám jsou volné oblíbené kalhoty? A půjdu ještě do hlubší emoce. Umíte si představit a prožívat, jak krásně se cítíte, až vás po vysněném bříšku něžně bude hladit vaše láska? Není to úžasné takhle snít a takhle se cítit?

Pokud se budeš udržovat ve vibraci touhy, vesmír se bude moct přetrhnout, aby tvou touhu naplnil..-))

bottom of page