top of page

Acerca de

Každá rostlina, strom i travina jsou živé organismy s vlastní spiritualitou a posláním. Zkoumat, poznávat a objevovat tento fascinující svět a propojovat s ním moje bytí, učinilo můj život posvátným v každém jeho okamžiku.

Stromy a rostliny mezi sebou komunikují, vnímají a cítí, pečují o sebe navzájem. K tomu všemu jsou nepostradatelní pro vše živé na této planetě a většina z nich má léčivé účinky. Jsou jim také přisuzovány mnohé další schopnosti. Na některé z nich lidé přicházeli přirozenou zvědavostí a zkoumáním. Jiné byly odhaleny náhodou a mnohé z nich lidstvu komunikovala sama příroda, duchovní průvodci a Božstvo.

Šamani a léčitelé z celého světa využívají celou řadu rostlin pro změnu stavu vědomí, pohybují se na rozhraní dvou světů a komunikují s duchy rostlin i zvířat.

Je neuvěřitelné, jak nám civilizovaný život ve „vyspělých“ zemích uzavřel přirozeně proudící spojení s přírodou, s její moudrostí a vyživující energií. Při bolesti v krku sáhne dnešní „alternativní“ člověk po přírodním produktu, ale vůbec mu nedochází přesah, který mu bylina nabízí. Vše probíhá na mechanické úrovni mysli a je velmi povrchní. Člověk dnešní doby není ani ve spojení s přírodou a není ani ve spojení se svým tělem. Kupovat BIO produkty a BIO potraviny je sice záslužné, ale se spirituálním životem to nemá žádnou souvislost.

Když zjistíte, že květiny reagují na vaše slova a činy, když objevíte, že stromy mají několik způsobů, kterými mezi sebou komunikují, když si uvědomíte jejich důležitou úlohu na naší planetě a pro lidstvo, úcta se dostaví. Stejně tak i potřeba a náhlá touha po blízkosti přírody.

Dům se ti stane přístřeškem zajišťující pohodlí, avšak příroda se ti stane pravým domovem.

V kouři z vykuřovadel se nachází esence Ducha rostliny nebo stromu. Energie Ducha se uvolní prostřednictvím síly ohně a je rozptylována elementem vzduchu. Prostřednictvím energie našeho záměru žádáme a vedeme Ducha rostliny.

U stromů pálíme semena, plody, kůru, dřevo a pryskyřici. Ta se hromadí v místě poranění kůry stromu a kůru zaceluje. To je projev léčivé síly pryskyřice a uzdravující energie, se kterou pracujeme, o kterou žádáme na duchovní úrovni. Silice a mnohé další látky obsažené v plodech, pryskyřici a ostatních částech rostliny mají desinfekční a celou řadu dalších léčivých účinků i na fyzické úrovni.

„Skrz elementární oheň, povstává z elementární země kouř, který se spojuje s elementárním vzduchem a přeměňuje ducha“.

Při práci s vykuřovadly doporučuji věnovat čas na seznámení se s rostlinou nebo stromem. Nejen s popisem, který je uveden na obalu. Vyhledej si, jak vypadá, kde roste, jaké podmínky k životu potřebuje, co plodí a třeba i další jiné zajímavosti. To ti pomůže dostávat se v rituálech do hlubších vrstev a k vědomější komunikaci. Chápu, že na to není vždy čas, ale pokud toto budeš běžně provádět, může se ti stát, že vynecháš-li příležitostně, vykuřovaná esence ti poskytne vizi, ve které zříš a budeš vědět. Budeš zase o kus blíž.

Použití vykuřovadel je velmi rozmanité a druhy kouřových látek ještě rozmanitější:

Očista míst, prostor, předmětů, energetických oblastí, duše

K aktivaci smyslů, k radosti, vytváření atmosféry nebo parfémové využití

K desinfekci a dokonce i k hubení hmyzů

Ke změnám nálady a vědomí, afrodiziakum

K léčbě nemocí a pro dosažení terapeutických účinků

K obětinám a oslavám Božstva

K navázání kontaktu s božstvy a duchy

K provádění magických obřadů a rituálů

K prohloubení meditace, zbystření smyslů, koncentrace

K navození klidu, uvolnění napětí a prohloubení spánku

K jasnovidectví, věštění a podpory intuice

 

V malých dávkách nejsou vykuřovadla škodlivá ani návyková a to ani v případě denního pálení. V rituálním použití při inhalaci vysokých dávek, může dojít ke změnám stavu vědomí nebo ke stavům silného omámení. Důvodem jsou určité druhy éterických olejů s psychoaktivními účinky. Mezi nejsilnější patří určitě pelyněk, eugenol, thujon, ale také cedr, jalovec, šalvěj, hřebíček, rozmarýna, jalovec chvojka, vavřín, kopál, černobýl, kafr a další.

Kromě éterických olejů obsahují rostliny i stromy látky, které se velmi podobají lidským feromonům. Proto na nás po vdechnutí kouře určité druhy působí afrodisiakálně. Mezi nejsilnější afrodisiaka lze považovat ambra, vanilka, benzoe, styrax, santalové dřevo, landanum a mnoho dalších.

Vykuřovadla podle znamení zvěrokruhu.

Stejně jako jsou vykuřovadlům přisuzovány určité schopnosti, jsou vykuřovadla přiřazována k jednotlivým znamením zvěrokruhu a planetám.

Beran - aloe, cedr, koriandr, chili, konopí, kardamon, mák, bazalka, myrha

Býk - santalové dřevo, myrta, hřebíček, podběl, růže, jasmín, vanilka, fialky, šalvěj, pepř, pelargonie, pačuli, šafrán, zimolez

Blíženci - mastix, řebříček, anýz, muškátový květ, levandule, santalové dřevo, vavřín, sporýš, fenykl

Rak - různé houby, bobkový list, levandule, santalové dřevo, yzop, styrax, cedr, aloe, pelyněk, kafr, myrta

Lev - mastix, jalovec plod, heřmánek, mák, hřebíček, kadidlo olibanum, myrha, červené santalové dřevo, anýz, máta, ambra, světlík, kafr, skořice včetně květu

Panna - santalové dřevo, muškát, skořice, benzoe, pepř, vavřín, citronová kůra

Váhy - santalové dřevo, březový dehet, cedr, cypřiš, pižmová zrna, růže, fialky, jasmín, meduňka, lilie, aloe, mastix, tymián, šafrán, galbanum

Štír - rozmarýna, dřín, hřebíček, pelyněk, kafr, cypřiš, plané růže, pižmová zrna, aloe, kořen galgánu, zázvor, fialky

Střelec - palmy, cedr, muškátový oříšek, buk, pinie, řebříček, myrha, aloe, netřesk, kopr, yzop

Kozoroh - santalové dřevo, benzoe, topol, borovice, smrk, břečťan, kostival, pepř, kadidlo olibanum, mák, blín, rulík zlomocný, bolehlav, cypřiš, vavřín, kostival

Vodnář - olibanum kadidlo, bergamot, myrta, pěnišník, mandragora, pepř, řeřicha, eukalyptus, pinie, pepř

Ryby - muškátový oříšek, hřebíček, cedr, styrax, čistec lesní, anýz, pelyněk, kafr, pačuli, pínie, fialky.

rig_o mne.png

Vykuřovadla podle planet.

Slunce - skořice kůra i květ, šafrán, hvozdík, vavřín, červené santalové dřevo, aloe, květy kapinice, andělika, kadidlo olibanum, jalovec, slunečnice, tymián, sporýš, šafrán, levandule, jalovec, myrha, rozmarýna, andělika, aksamitník, arabská guma

Měsíc - vrba, yzop, kosatec, ylang-ylang, ambra, lilie bělostná, bílé santalové dřevo, aloe, pelyněk, mák, mandragora, jasmín, svlačec, narcis, pačule, kafr, čemeřice, orličín, muškátový ořech

Merkur - tymián, levandule, majoránka, fenykl, máta, anýz, majoránka, hvozdík, sporýš, myrta, mandragora, skořice, muškátový květ, kozinec, heřmánek, narcis, jalovec, benzoe, santalové dřevo

Venuše - růžové dřevo, růžové lístky, fialky, ambra, bergamotový olej, pižmová zrna, benzoe, elemi, muškátový oříšek, červené santalové dřevo, damián, mandlový olej, mandlová pryskyřice, máta peprná, koriandr, alojsie, myrta, hvozdíky, mák

Mars - tabák, pepř, chili, jalovec chvojka, síra, smrk, benzoe, hloh květ, dračí krev, paprika, česnek, zázvor, pinie, šabrej, opopanax, geraniový olej, pelyňkový olej, routa, pačule

Jupiter - šafrán, anýz, skořice, hřebíček, šalvěj, kosatec, zemědým, orličín, levandule, muškátový ořech a květ, magnolie, kapraď samec, dub, cedr, durman, brutnák, myrha, styrax, mastix, šeřík, kardamon, kopál, galbánum, dub, ambra.

Saturn - břečťan, blín, cypřiš, smrk, jalovec chvojka, tis, durian, kokořík, kozlík, kamenec, ločidlo čertovo lejno, rulík zlomocný, oměj, šalvěj, mandragora, myrha, routa, řepík, konopí, čemeřice, opium

Left_Magie_v_zime_02.png

Vykuřovadla z českých luk a lesů.

 

Na českých loukách, v lesích a v našich zahrádkách máme velké množství bylin, rostlin, stromů i keřů vhodných k pálení a vykuřování. Nejraději mám vykuřovací svazky, které se dobře skladují, slouží jako bylinková dekorace a doutnají po zapálení dlouho. Vydávají intenzivní vůni a velmi koncentrovaný kouř těch nejlepších kvalit. Sbírají se rostliny i se stonky a je více možností, jak je vázat.

Symetrické válečky - vytvořím dostatečně hustý a pevný svazek bylin, seříznu na obou koncích, svážu přírodním motouzem a dostatečně utahuji po celé délce a nechám schnout.

Svazek se špičkou - další možností je vytvořit svazek bylin tak, aby vytvořili kytici. Na jednom konci jsou stonky, které omotám na husto přírodním motouzem a dále kytici omotávám již s většími rozestupy. Na konci je svazek do špičky. Po dostatečně pevném uvázání necháme uschnout. Při vykuřování držím svazek za stonky a pálím pouze z jedné strany.

 

V obou případech vážeme vykuřovací svazky čerstvé (nikoli mokré) a sušíme ve stínu. Po zapálení svazky hoří, poněvadž obsahují éterické oleje a pryskyřice.

Vázat do vykuřovacích svazků můžete například: šalvěj, konopí, pelyněk, tymián, bazalka, myrta, rozmarýna, jalovcová chvojka, jalovec, yzop, cedr, cypřiš

S vykuřovadly je potřeba zacházet s respektem a s opatrností. Každý, kdo s vykuřovadly pracuje, by si měl zjistit podrobnosti o tom, co které vykuřovadlo obsahuje a jaké má účinky a toxicitu. Některá vykuřovadla nejsou do prostoru vhodná.

Tyto texty nejsou podrobným návodem k použití. Neručím za případné následky či škody vzniklé nevhodným zacházením, manipulací nebo neopatrným užitím.

bottom of page